Lekce specifického tréninku – sprint

“Co to dělá, to má být závodní styl? Vždyť běží jak sloní mládě. S takovou ten závod nevyhraje, to ho všichni švýcaři vezmou… Ten Matthias Kyburzů ale krásně běží.” [inspirace]

“On běží fakt neuvěřitelně, schody nahoru dolů, dokonalá technika.” Takhle se Šéďa divil na finále SP v Badenu, když ho švýrarská lokomitiva Matthias K. přejela na sprintu. Ale nejsme Černí jezdci a tak jim nebudeme házet klacky pod nohy, ale spíš se můžeme inspirovat. Orientační běh je opravdu specifická sportovní disciplína a ne všechny standardní běžecké tréninkové metody na něj platí. Můžete bouchat úseky na dráze dle libosti, ale stejně při městském sprintu zaběhnete jen průměrně a porazí vás kde kdo i když jste mnohem rychlejší. Proč se tedy nevěnovat každé disciplíně specificky? Sprint v podání OB je souhrn nejrůznějších pohybů a stylů běhu. Rychlost se musí aktuálně přizpůsobovat, směry rychlě měnit, mapa číst a sem tam se taky musí zastavit u kontroly. Celkově má sprint vysoké nároky na dynamiku pohybu. Zkusil jsem tedy zařadit do svého tréninku specifický sprintový trénink, viz video níže.

[GPS záznam je zpomalený a na konci zaostává až o 20s – chyba zpracování]

Nevím jestli něco takového dělají i švýcaři, nevím jestli je to jediná cesta ke zlepšení, ale kde jinde nacvičit techniku běhu než přímo ve městě? Když se to celé ještě vylepší simulací kontrol – rozuměj zastavováním, tak to má parametry klasického OB sprintu. Nikdy jsem na sprint speciálně netrénoval, věnoval jsem se všem disciplínám a přesto jsem byl pro mnohé sprintový specialista. Od teď už to asi platí. Špurt žije!

2 comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.