Příprava ve fitku

Nejen během je živ můj trénink. Všechny moje svaly ochablé ze sezení u počítače, shrbená záda a další motorické zlozvyky, které z toho plynou, samotným běháním nenapravím/neposílím a tak je nutné se čas od času věnovat vlastní údržbě. Doba je zlá, nutí nás sedět na židli, civět do monitoru, psát často prázdné články na blogy atp. Před 50 lety bychom šli na pole a pokosili trávu, naštípali dříví na zimu a kdo ví co všechno by se dalo dělat, když na všechno nebyly moderní technologie. Naše těla by určitě byla v lepší formě. Teď však nezbývá než se prokousat džunglí pokroku až do fitka, kde můžeme vcelku efektivně tyto činnosti nahradit všelijakým rozličným cvičením. A když už se člověk věnuje sportu naplno, mělo by i jeho cvičení být maximálně efektivní a zacílené.

Na úvod si prosfištíme nějaká slovíčka, co teď ve fitku letí:

  • žebřík – představte si žebřík, akorát na zemi a ne ze dřeva, ale z plastu a látky; dají se v něm dělat opravdu zajímavé věci, hlavně náročné na hlavu
  • trx – závěsný posilovací systém
  • expandery – jsou to klasické gumy, ale to nezní tak cool
  • tyč – buď jako tyč v podobě závaží nebo jako tyč na jednom konci spojená s expanderem
  • g-flex (multitrainer) – závěsný posilovací systém na kladce; takže o level výš než TRX, věru oblíbený společník svalů celého trupu
  • kettlebell – obyčejné závaží a neobyčejným madlem
  • step – staročesky bedna
  • bosu – balanční polokoule, která se dá použít na obě strany
  • a pak je tu spoustu obyčejných činek, kotoučů, balonů, medicinbalů, bradla, hrazda, atp.

Z těchto ingrediencí se dá namíchat recept každému na míru dle chuti, mě je teď míchá Andrlesport. Ale o receptech až v dalších článcích. Můj současný recept se nazývá maximální síla, funkční síla a kapilarizace. Některé cviky můžete shlédnout na mém youtube kanálu.

Na začátku jsem zmínil motorické zlozvyky a to je faktor, který zásadně ovlivňuje váš běh. Samozřejmě každý ví, že dlouhé sezení u počítače má špatný vliv na držení těla a není to jen sezení u počítače, kde dochází k různým prohřeškům proti ideálu. Zkuste se někdy pohlídat jak stojíte, když čekáte na zastávce, co uděláte, když si sednete ke stolu a čtete si noviny a nebo při chůzi. Možná, že všechno děláte dokonale, ale já určitě ne a proto to musím zmínit. Jen při samotné chůzi můžete zapracovat na svém běžeckém stylu a hlavně za týden nachodíte určitě hodně hodin, možná víc než odběháte v tréninku a když se pak ve výsledku věnujete správné motorice těla několik hodin týdně, přinese to samozřejmě své výsledky. To stejné je to i v rámci tréninku – dbáte na správný styl při Apčku, úsecích na dráze, ale při obyčejném výklusu, kterým strávíte značnou část tréninku, většina lidí poleví a upadá to zažitého stereotypu – jedno rameno výš než druhé, špatná práce paží, lokty daleko od těla, hlava moc vpředu nebo na stranu, dopad chodidla přes paty a ne přes špičky..

Konec roku byl zase ve znamení kapříků – takový malý závod a je tam prize money! Škoda, že se tam nesešla vetší konkurence, forma byla slušná, podmínky ideální. Silvestrovský běh v Kostelci nad Orlicí – 6km po asfaltu s menším převýšením za 19:21.

V posledních týdnech se mi podařilo zbavit se všech pracovních restů a tak může začít ničím nerušená příprava snad až do ME!

Příště snad něco o jídle!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.