Tréninková destinace Madeira

Pár zajímavých tipů na zimní objemový kemp v teple.. pardon na Madeiře, lepší bude teplotu nezmiňovat, protože nemusí být zrovna vždy vlídná k programu běžce.

Počasí – Těšili jste se až vypadnete z lednové smogové deky české kotliny do ráje s modrou oblohou a nedozírným obzorem Atlantiku? Tak to děláte správně, pozitivní přístup je základ, pak vás už nic nepřekvapí a ani vám nezkazí náladu. Ovšem důležité je také nepodcenit obsah batohu, kde by neměly chybět teplejší kousky, vhodné na trénink kolem 5°C.

Ubytování – V 700m n.m. je vždy teplota nižší než u moře! Vybírejte tedy ubytování tak, abyste nemuseli permanentně topit v krbu..

Autopůjčovna – Nikdy, opakuji nikdy nebrat auto u GOLDCARu, může se vám velmi rychle stát, že se náklady na auto více než zdvojnásobí (nebo vám jen tak bez oznámení zmizí peníze z účtu). Každopádně jako u všech ostatních autopůjčoven v jižních zemích Evropy se vybavte velkou dávkou asertivity (a hlavně kreditní kartou), nebo vám strhnou i místní daň z pouhé existence a zatěžování zemské kůry.. to už jsem asi trochu přehnal, ale platit daň za dieslové auto, bez možnosti volby při objednávce, vás rozhodně nepotěší, navíc když, jak paní na přepážce s úsměvem říkala, přece skupina D znamená dieslové auto.. (pozn. třída D podle Evropské komise znamená “large cars”)

Cestování po ostrově – Nevěřte Googlu! Alespoň pokud tedy nemáte nervy ze železa a silné auto, protože vás nemilosrdně zavede nejkratší cestou do cílové destinace a to na Madeiře nemusí znamenat zrovna ideální volbu. Až budete na jedničku a s plynem až na zemi, rychlostí hlemýždě sunout svoji šunku z půjčovny do kopce se sklonem okolo 40%, zároveň bude ta cesta široká akorát na jedno osobní auto a ohraničená hlubokými odtokovými kanály, jistě vás napadne, že někde musí být lepší cesta.. a máte samozřejmě pravdu! Je lepší si kousek zajet, než se bát, že každou chvíli přepadnete na záda, nebo že když se náhodou zastavíte, budete v pasti z níž vás dostane jen velmi dlouhé a obtížné couvání. To vás pak jen může hřát u srdce, že máte to skvělé pojištění od autopůjčovny, které jste ale vůbec nechtěli.. Zatracená životní ironie!

Běhání – Tady už pozitivně. Pro běhy po rovině Madeira skýtá velké množství možností, ačkoliv se jedná o velmi vertikálně členitý ostrov. Jsou jimi tzv. LEVADY – zavlažovací kanály, které jsou téměř všude, obvykle vedou víceméně po vrstevnici a jsou tak dlouhé, že nebudete mít problém opanovat vedoucí pozici leaderboardu na Stravě v počtu naběhaných km. Běžce lačné po nastoupaných metrech jistě uspokojí nejvyšší vrcholky ostrova, kde už to sice není moc o běhu, ale výhledy, pokud máte štěstí, stojí za to. Pokud to za to nestojí, můžete hezky promrznout..

Orienťák – Jen cesta do pekel je rovná a dlážděná. Cesta, již Madeira skýtá pro elitní orienťáky, je naopak velmi trnitá! Tak trnitá, že i odchovanec hanácké oblasti může být po letech pichlavých zkušeností překvapen. Na druhou stranu městské sprinty, jsou zde velmi pěkné.

Gastronomie – Pokud zatoužíte po místním jídle v zapadlé restauraci, mějte na paměti, že kuřecí kebab znamená jedno celé kuře a neomezený přísun salátu, rýže a hranolek, což pro některé jedlíky nemusí být žádný problém, ale také se nedoporučuje si takové menu dopřávat v 11 večer.

Alternativní trénink – Rozhodnete-li se pro plavání, budete jistě mile překvapeni. I když z Funchalu pochází hvězdný fotbalista Cristiano Ronaldo, tak ne všichni tu hrají fotbal, hodně lidí se tu věnuje i plavání. Olympijský plavecký komplex vás uvítá otázkou: “vy nejste registrování v žádném plaveckém klubu?”, ale nakonec vám pronajme celou dráhu za 1,50€ na osobu. Doporučuji, ale musíte s sebou mít koupací čepici, jinak vyfasujete od pohoršeného trenéra nějaké retro koupací čepice, v nichž zde plavali jistě už celé generace.

Posilovna – Na rozdíl od plavání na Madeiře asi fitness moc nefrčí, takže dostat se do dobré posilovny je složitější. Nakonec se dá cvičit vlastně kdekoliv, stačí sjet z kopce k moři a tam je teplo prakticky pořád. Takže sfouknout adaptační trénink vedle hotelu v parku, není žádný problém.. I když to teda nevypadá jak na videu níže, tak kýžený tréninkový efekt se jistě dostaví.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.