Pohádka o nominačních závodech na ME

“Historie nezná větší kalkul! Takhle jsi všechny vypekl záměrně? První kilák za 3:00, nastoupit, zpomalit a ojet nás na finiši, to jsi udělal schválně?” Z pohledu zúčastněného závodníka, který se mi vezl celé 3km na zádech to tak mohlo vypadat. Nakonec, když se sečetla tabulka pravdy – nominační tabulka na ME, tak by se v mém působení na dráze dal vypozorovat jasný záměr. Ale nejdřív si řekněme, jak to vše začalo..

Sjeli jsme se všichni na atletický stadion v Uherském Hradišti, kde jsem jednu sezónu hostoval v 2. lize. Dokonce jsem na tomto stadionu i 2 distance běžel, takže vlastně téměř domácí prostředí. Nepřijeli jsme ale sami. Přidali se k nám dopingoví komisaři! Vybrali si mimo jiné i mě. Chtěl jsem mít všechno hotové přes dráhovým testem, ale nepovedlo se. Neměl jsem pak ani dost času se řádně rozcvičit, takže na trhání rekordů jsem hned zapomněl. Nejdřív si své odbyly ženy a pak přicházíme na startovní čáru my. Maximální počet bodů je za čas 8:45 a lepší. Jdeme na to! Jdu do čela a zapínám automat, nekoukám na hodinky a běžím na pohodu, ono to nějak dopadne. Trochu přemýšlím o tom, co by se stalo, kdybych první kilák šel schválně za 3:15. Nikdo mě samovolně nevystřídá, tak co kdybych si z nich vystřelil a nedal jim šanci na dobré body? To jsou ale jen mé vnitřní úvahy, protože se ve mně konečně probudil závodník a tempo jsem vystupňoval. Miloš střídá, když ho pustím, PK je pán věšáků a další už jen sotva tempo akceptují. Buch! 2km za 5:56. To není špatné. Do posledního kola vede Miloš a snaží se mě tempově zničit, nepropadám panice a nechávám si vše na posledních 150m. Vyšlo to, čas 8:45 – 6b., další už spadají do 5b. škály. Prý majstrštyk, ale nebyl to můj záměr. Každopádně je evidentní, že i na dráhovém testu se dá velmi výrazně ovlivnit výsledek nominačních závodů, protože na každém bodu záleží. Slangově by se to dalo označit jako hra na kočku a myš. Uvidíme, jaký průběh bude mít 3km test na podzim 🙂

Další závody v mém podání už tak povedené nebyly. Všichni jistě znáte rčení o pletení biče, když není z čeho. Stejné je to s předváděním dobrých výkonů bez formy. Nominační middle nebyl z hlediska umístění špatný, ale pocity z předvedeného výkonu nepatřily k pozitivním. První polovina závodu šla dobře, ale po tom, co jsem doběhl Miloše o 3′ jsem výrazně polevil v nasazení a nedokázal si už jít 100% svůj orienťák. Ano, přiznávám se, visel jsem téměř celý zbytek závodu za Dýmem. Měl jsem štěstí, že chyboval a dal mi šanci ho využít jako tykadlo. Sestupná tendence výkonnosti se nejvíce projevila na nedělním longu. Mé nasazení bylo sice závodní, ale tepově jsem běžel průměrně na úrovni AP2, také jsem zvolil několik nevýhodných postupů a to nejsou ty správně ingredience pro ideální výkon.

Ale jako každá pohádka i tato má dobrý konec. Přestavení na dráze mi zajistilo 1. místo v tabulce pravdy a tak se můžu v klidu připravit na ME, kde bych snad už formu mít mohl – mám to napsané v tréninkovém plánu, tak tomu budu věřit!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.