Běžecký minimalismus

 Pro orientační běžce není nutností řešit tlumení podrážky. Většina bot, které obvykle používáme ho má jen minimum – zkrátka nás tlumí sám o sobě měkký podklad lesních pěšin nebo čistokrevný terén. Co se ale stane, když zatoužíme po úplném minimalismu i mimo terén? Variant je mnoho, mě se dostaly pod ruku (vlastně chodidlo) boty značky Vivobarefoot, konkrétně model Primus Trail SG. 

Víceúčelový kamarád

Základní parametry udávané výrobcem jsou váha 250g, podrážka o tloušťce 3mm (+5mm špunty) z materiálu nazvaného tough rubber, prodyšný svršek a rychlozavazovací systém.

Od prvního použití výše uvedeného modelu eviduji 225km. To je vzdálenost, při které už řada bot začíná vykazovat známky použití, nebo se rovnou začíná někde trhat. Primus SG si ale zatím stále drží svou původní formu. Svršek tedy mohu hodnotit kladně i když jsem čekal, že se brzo projeví únava materiálu v oblasti ohybu prstů, kde je laminovaná síťovina.

Velmi kladně se dá zhodnotit i samotná podrážka. Jsou na ní samozřejmě patrné lehce oběhané špunty, ale stále si drží svou tvrdost – běžec tak má jistotu, že si nezapíchne do chodidla kámen či ostrý kořen. Ovšem i přes tuto odolnou podešev máte v botě velmi dobrý cit pro podklad. Díky kvalitní podrážce, je váha boty trochu vyšší než by se dalo u minimalistických bot čekat. Nejsou to zkrátka závodní speciálky.

S touhle botou jsem nabíhal kilometry jak po lesních cestách, asfaltu, tak i přímo v terénu. Všude se chová jako minimalistická obuv a nepřijdete tak o zážitek z bosého běhu. V terénu se ale díky volnější patě (není vůbec vyztužená) a obepnutí kolem kotníku může stát, že si z tréninku odnesete botě kus lesa – na druhou stranu je velmi jednoduché a rychlé si Primus SG sundat, vysypat špínu, nazout a běžet dál – u tkaničkových bot by to zabralo nesporně mnohem více času.

Díky Vivobarefoot.cz za vyzkoušení a botu mohu vřele doporučit všem zájemcům o bosý běh.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.