Zakončení blogové sezóny

Nová tréninková sezona už nám sice naplno běží, ale ještě probíhají akce k ukončení té předchozí. I mě teď čeká slovní shrnutí uplynulého roku. Přestože se každý rok snažím posouvat svůj trénink na novou a naprostou jinou úroveň, skončí to pokaždé stejně a vesměs se žádný výrazný tréninkový skok nekoná. Naštěstí a zdůrazňuji, že slovo štěstí se v mé kariéře vyskytuje velmi často, nejsou v mém případě tréninkové ukazatele přímo úměrné výsledkům.

Před sezonou jsem považoval obhajobu 5. místa v celkovém hodnocení SP za velmi vysoký až nedosažitelný cíl. Jiným osobním cílem zase bylo nominovat se konečně do závodu na klasické trati na MS, zvládnout všechny disciplíny v rámci ME/MS a zároveň v nich nebojovat pouze o účast. Díky tomu, že letos nás čekalo začátkem května i poslední velké Mistrovství Evropy (7 závodů v 8 dnech), byla sezona 2018 velmi náročná a dlouhá. Abych neplýtval čtenářovým časem, vypíchnul jsem níže do odrážek plusy a mínusy letošní sezony:

Co se podařilo:

  • Kompletní program ME
  • Kompletní program MS
  • Obhajoba 5. místo v SP
  • Jedno individuální vítězství v závodu SP
  • Triple z O-gala a MČR ve sprintu
  • Bronz z MČR v krosu
  • A jedna položená podlaha.. (v rámci motivačního hesla: „hlava, mapa, podlaha“)

A co naopak ne:

  • Medaile z MS/ME
  • Navýšit tréninkový objem
  • Nedořešené zdravotní komplikace

Abych už tedy dále nenapínal soutěžící z facebooku , musím přistoupit ke zveřejnění finálního součtu hodin tréninku. Letos je to 426h/3470km. Žádná velká sláva to není, naštěstí orientační běh je ryze zkušenostní sport a nedostatek objemu můžete částečně nahradit bezchybnou prací s mapou. Plán pro letošek byl 484h. Kdybych dodržoval 10% růst objemu od počátku své tréninkové kariéry, měl bych se v současnosti pohybovat nad 800h, ale že jsem z porcelánu, tak se musím spokojit s čísly menšími. Někteří hlasující v anketě na fb mi ovšem docela věří. Extrémní tipy dosahovaly hodnot, které za rok například ani nenaspím a to jsem mistr odpočinku!

Obr. 1 Ideální a reálný vývoj tréninkových součtů v hodinách za rok.

Obr. 2 Hodiny v zónách zatížení za rok.

Zóna 2 odpovídá AP1, Z3 je AP2 a AP3, ANP se skrývá pod Z4 a poslední zóna je oblast laktátu.  Zóna 0 obsahuje vše mimo běžecké aktivity. Z tabulky je patrný pokles zatížení v Z0 a nárůst v Z1 a Z2, zbytek je totožný s předchozími roky.

Nová sezóna vyvrcholí srpnovým Mistrovstvím světa v Norsku. Znamená to, že máme ještě spoustu času na přípravu. Závodit v kolébce orientačního běhu, to bude velká výzva!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.