Statistika nuda je..

Za období studia kartografie na MU jsem mimo jiné zaslechl i větu – Jeden obrázek za tisíc slov, což se výborně hodí k mapám, ale ke grafu mých tréninkových ukazatelů za rok 2016 (viz obrázek níže vlevo) už by se toto zobecnění mohlo zdát nepatřičným. A to i za předpokladu, že v dalším textu a předchozích článcích mám důvody chválit se za své výkony, přestože ve výsledném součtu to není žádný zázrak. Kouzlo úspěchu se však skrývá mimo dimenze tohoto obrázku. Vpravo je graf ideálního tréninkového průběhu sezony – najdi 5 rozdílů!

soucty_2016       plan_2016

Trochu statistiky za letošní rok:

 • 377h / 3023 km (plán na 2016: 412h, součty za 2015: 358h)
 • běh – 206h, OB – 77h, Cross training – 93h (do cross training patří všechny jiné aktivity, ale vesměs se jedná v mém případě o posilování, běžecké koordinační cvičení)
 • zony_2016
  hodiny tréninku v jednotlivých zónách

Zásadní rozdíl s předchozí sezonou je více než dvojnásobný počet hodin strávených v zóně 0, do které zaznamenávám většinu aktivit typu cross training. Paradoxní je pokles hodin u zóny 3, která je zásadní pro rozvoj celkové běžecké  kapacity, ale evidentně to nebude dogma, když se kvalitní AP tréninky podpoří a propojí s dobře zacílenou přípravou ve fitku. Zkrátka dbát na ideální vyladění pohybového aparátu může přinést více než bezhlavé nabíhaní kilometrů.

Celé to má ale i ještě jednu skrytou dimenzi s níž je potřeba letošní výsledky hodnotit. Je to kontinuita tréninku. Kdybych byl stroj, tak bych předpokládaně rostl ve svých součtech jako červené sloupce o 10% ročně a v současné době bych se od sezóny 2004/2005 posunul k hodnotě okolo 650h tréninku za rok, což jsou reálné tréninkové ukazatele. Jenže stroj nejsem a navíc dosti poruchový, takže mé hodnoty – ty modré – jsou rozkolísané podle aktuálních indispozic. Od sezony 10/11 je ale patrný stoupající trend  (vyjma sezony 13/14, která lehce pokulhává díky škole, borelioze atp.) a tento trend je právě velmi důsledně podpořen i zaměřením na ekonomiku a efektivitu běhu a celkovou kvalitu tréninků.

vyvoj_2016

Trpělivost z posledních několika sezon se začala vyplácet, ale stejně tak vidím, že nedostatky v celkovém objemu jsou stále obrovské a je tedy kam růst a já tuto výzvu samozřejmě přijímám!

První postupný cíl je přežít MČR v krosu tuto sobotu, sportu zdar!

2 comments

 1. Ahoj, zajímavý článek 🙂 Mám ze sebe špatný pocit, že kilometry sice nabíhám, ale cvičení ba posilování flákám. Mohl bys mi prosím doporučit materiály na cviky pro běžeckou koordinaci a orienťácké posilování? Děkuji moc.

 2. Ahoj Vojto,
  Běhám 12ctky (kluky) a upřímně jsi můj vzor. Orientační Běh mi celku jde … Na sprintu v Javorníku (Český pohár) – myslím že jsi tam byl jsem byl 2. A v Východočeské oblasti jsem 1. … ale chtěl bych radu … Kde a jak mám trénovat? (Např. Intervaly. ..) a jak často. Předem díky za odpověď
  DAN ŠEPS

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.